3 DSH Red One

Strona 3 DSH Red One im. Cichociemnych

Ogłoszenie

Zbiórki naszej drużyny odbywają się w każdą środę o 17.30 na ul. Park Bankowy 1 w Sulęcińskim hufcu

#1 2010-09-12 16:45:00

Misiek Sulęcin

Administrator

1867609
Zarejestrowany: 2010-09-12
Posty: 19
Punktów :   
Ksywa: Misiek
Stopień: Ćwik
Funkcja: Przyboczny

TROPICIELKA/WYWIADOWCA

Jestem na tropie harcerskiej przygody. Przestrzegam Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego w życiu codziennym. Mam oczy i uszy otwarte. Ćwiczę swoją spostrzegawczość. Aktywnie uczestniczę w zadaniach zastępu i drużyny. Zdobywam harcerską wiedzę i doskonalę umiejętności z różnych dziedzin harcerskiego życia.

Do próby może przystąpić harcerka/harcerz, która/y:
- zdobyła/ył stopień ochotniczki/młodzika; jeśli nie posiada stopnia ochotniczki/młodzika, realizuje próbę tropicielki/wywiadowcy poszerzoną o wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach poprzedniego stopnia
- aktywnie uczestniczy w życiu zastępu i drużyny

Zalecany czas trwania próby: 6-12 miesięcy

Wymagania stopnia


Praca nad sobą

1. Notuję sytuacje, w których postąpiłam zgodnie i niezgodnie z Prawem Harcerskim i na ich podstawie dokonałam wyboru punktu Prawa Harcerskiego, nad którym szczególnie chciałabym mocno popracować.
2. Robię codzienny rachunek dobrych i złych uczynków.
3. Ukończyłam próbę silnej woli, np. przez tydzień zrezygnowałam ze słodyczy, oglądania telewizji, gier komputerowych

Życie rodzinne

1. Przygotowałam uroczysty posiłek dla domowników lub uczestniczyłam w przygotowaniu świąt rodzinnych.
2. Znam historię swojej rodziny.
3. Rozmawiam z rodziną o swoich problemach.

Zaradność życiowa
1. Osiągnęłam dobre wyniki w grach na spostrzegawczość.
2. Uczestniczyłam w akcji zarobkowej drużyny.
3. Wiem, jakie zmiany rozwojowe zachodzą u dziewcząt w moim wieku. Staram się poznać potrzeby i możliwości swojego organizmu.
4. Znam szkodliwe skutki palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania narkotyków.
5. Regularnie uprawiam wybraną dziedzinę sportu lub aktywności ruchowej. Poprawiłam swoje osiągnięcia.
6. Systematycznie ćwiczę znajomość języka obcego.
7. Korzystałam z informacji PKS, PKP, uzyskałam potrzebny numer telefoniczny i znalazłam potrzebny numer w internecie.

Wiedza harcerska

1. Znam najważniejsze wydarzenia z dziejów harcerstwa. Potrafię wskazać kilka postaci zasłużonych dla ruchu harcerskiego.
2. Wiem, jak powstała tradycja Dnia Myśli Braterskiej.
3. Wiem, co oznaczają skróty WOSM i WAGGGS, wyjaśnię, dlaczego harcerki noszą na mundurze plakietkę WAGGGS, a harcerze plakietkę WOSM.
4. Znam historię swojej drużyny (szczepu) oraz bohatera drużyny (szczepu). Wiem, jakie cechy bohatera drużyny (szczepu) warto naśladować.
5. Wiem, kto jest bohaterem mojego hufca i mojej chorągwi.
6. Znam nazwy stopni harcerskich i instruktorskich oraz sposób ich oznaczania na mundurze. Wiem, jakie sznury noszą instruktorzy komendy hufca, komendy chorągwi, Głównej Kwatery i Przewodniczący ZHP. Znam ich miejsce w strukturze ZHP.
7. Przeczytałam minimum dwie książki o tematyce harcerskiej.

Techniki harcerskie
1. Znam skład apteczki drużyny i wiem, jak stosować znajdujące się w niej środki. Potrafię udzielić pierwszej pomocy w przypadku krwotoku, stłuczenia, oparzenia, odmrożenia, skręcenia stawu, złamania kończyny, ciała obcego w oku, omdlenia, udaru słonecznego. Pełniłam służbę samarytańską, np. na wycieczce, biwaku, festynie.
2. Wyznaczyłam azymuty w terenie. Wykonałam szkic drogi marszu zaznaczając azymuty, charakterystyczne obiekty i odległości. Posługując się busolą i mapą dotarłam do wyznaczonego miejsca. Wyznaczyłam w nocy kierunek północny. Prawidłowo oceniłam na oko odległość w terenie, długość przebytej drogi oraz czas marszu. W pomiarach wykorzystałam wymiary swojego ciała, np. wzrost, rozpiętość ramion i długość stopy.
3. Znam oznakowanie szlaków turystycznych oraz zasady poruszania się po nich. Przeszłam oznaczonym szlakiem.
4. Uczestniczyłam w rozstawianiu obozu. Zbudowałam prostu urządzenie obozowe lub wykonałam element zdobnictwa obozowego. Znam osiem węzłów, wykorzystałam je w praktyce (np. przy budowie urządzeń, w zdobnictwie obozowym lub podczas wędrówki). Przygotowałam posiłek dla zastępu na kuchni polowej lub kuchence turystycznej.
5. Kompletuję ekwipunek turystyczny odpowiedni na różne pory roku.
6. Nadałam i przekazałam wiadomość przekazaną alfabetem Morse'a.
7. Odnalazłam w środowisku naturalnym 5 roślin chronionych.
8. Obserwowałam wybrane zwierzę i opowiedziałam innym (w zastępie, drużynie lub w klasie) o swoich spostrzeżeniach.
9. Wykonałam pożyteczną pracę na rzecz przyrody.

Postawa obywatelska
1. Znam obszar swojej gminy i je siedzibę. Sprawnie posługuję się mapą lub planem swojej okolicy, na jej podstawie dotrę we wskazane miejsce.
2. Znam daty świąt narodowych, wiem, jakie wydarzenia te święta upamiętniają. Przygotuję z zastępem zbiórkę z okazji jednego z nich.
3. Potrafię wskazać na mapie krainy geograficzne Polski.
4. Wiem, kto jest protektorem ZHP.
5. Znam flagę Unii Europejskiej. Potrafię wymienić kilka państw, które należą do Unii Europejskiej.


W okresie próby uczestniczyłam w realizacji co najmniej czterech zadań zespołowych i jednym biwaku. Zdobyłam w czasie trwania próby przynajmniej trzy sprawności, w tym jedną dwugwiazdkową.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/Wywiadowca.svg/50px-Wywiadowca.svg.png

Offline

 
...

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Laguna Hotel Suites ehotelsreviews.com Sports Manager materace rehabilitacyjne materace janpol